Magyarországon még mindig sok épületnél okoz problémát a korszerűtlen szigetelés és a rosszul záródó ablakok. Főleg a társasházakban gyakori jelenség télen a hőmérséklet ingadozás miatt megjelenő pára és a “húzó” hideg érzés az ablaknál. Sajnos ez nem csak a fűtésszámlán fog meglátszódni, hanem a falak is elkezdhetnek penészesedni, ami akár egészségügyi problémákhoz is vezethet.
Az ilyen nyílászárókat érdemes lecserélni és megfelelő árnyékolókkal is segíteni a jobb hőszigetelést. Az alumínium redőnyök nem hiába örvendenek töretlen népszerűségnek, hiszen időtállóságuk mellett, kiváló hőszigetelő képességgel is rendelkeznek. Amennyiben megfelelően kerülnek felszerelésre, úgy leeresztett állapotban a redőny és az ablak közötti hő nem tud eltávozni.
Tippek az energiatakarékos használathoz:
A hőtartó képesség nem csak a minőségtől, hanem a redőny használatától is függ. Leeresztett állapotban a redőny egyfajta hőpajzsot képez az üvegfelület előtt és nem engedi elszökni a nyílászárón átjutó hőt. Ha figyelünk a redőnyök megfelelő időben való fel- és lehúzására, akkor a fűtési szezon kezdete is kitolható.
- A redőnyöket naplementekor érdemes lehúzni, hogy bent tartsuk a napközben keletkezett energiát.
- Napfelkelte előtt ne húzzuk fel a redőnyöket.
Az alumínium redőnyök leeresztett állapotban, az épület állapotától függően, átlagosan 20-40% körül javíthatják a hőveszteséget.
A motorizált redőnyök programozható távirányítóval is vezérelhetők, így az árnyékolók előre meghatározott időkben automatikusan le-és felmennek. A hatékonyság maximalizálásra pedig ott vannak a fényérzékelők is, amik az időjárás változására reagálva működtetik a redőnyöket, kihasználva ezzel a legjobb energia áramlást.