Mavent Magyarország Kft.

Árnyékolástechnika blog

Árnyékolástechnika blog

Klíma vagy szellőztető rendszer?

2020. július 01. - Mavent

A nyári forróság elleni védekezés legismertebb formája a klíma használata, azonban az újgenerációs házak építésénél előtérbe kerültek a szellőztető rendszerek is. Ennek egyik oka az energiatakarékosság, a másik pedig az egészségtudatosság.

air-conditioning-3679756_640.png

A klímák ugyanazt a levegőt forgatják a helyiségben, így ablaknyitás nélkül nem kerül friss levegő a rendszerbe. Ha nem figyelünk oda a rendszeres tisztításra, akkor a klíma szűrőjében megtelepedhetnek a különböző baktériumok és gombák, melyek légúti betegségekhez is vezethetnek.
A hővisszanyerős szellőztető rendszerek folyamatosan cserélik a helyiség levegőjét, tehát ablaknyitás nélkül is friss levegőhöz juthatunk. Van aki azért választja inkább a klímát, mert a nyári időszakban szenved a pollenektől és próbálja minél jobban elszigetelni a lakást a kinti levegőtől. Azonban az allergiásoknak sem kell és nem is egészséges lemondaniuk a friss levegőről, mivel a szellőztetők pollenszűrővel is felszerelhetők.

Energiatakarékosság szempontjából sem a legkedvezőbb megoldás a klíma, hiszen a hűtéshez az elektromos hálózatból nyer energiát, ami meg fog látszani a villanyszámlán is. Akik a 20 fok körüli hőmérsékletet kedvelik, azoknál a meleg nyári hónapokban szinte folyamatosan kell, hogy menjen klíma.
A hővisszanyerős szellőztetők nagy előnye, hogy a kiáramló levegőt használja fel a friss levegő hűtéséhez, így nem használja feleslegesen az áramot. A téli hónapokban ez ugyan így igaz, csak ekkor felmelegíti a kintről érkező levegőt a szobából távozó levegő hőmérsékletére.

hrv_abra.jpg

Összességében elmondható, hogy hosszútávon a hővisszanyerős rendszerek jobban megérik, mivel télen-nyáron használhatók alacsony energiahasználat mellett. Lehet bármilyen jó a nyílászárónk, ha nem tudjuk a szellőztetést ablaknyitás nélkül megoldani, akkor az utcát fogjuk hűteni/fűteni.

A bejegyzés trackback címe:

https://mavent.blog.hu/api/trackback/id/tr9715976650

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása